Banner

Baimės, valdančios mūsų gyvenimus

Baimės, valdančios mūsų gyvenimus
Žinant savo baimes yra daug lengviau su jomis kovoti ir kontroliuoti. Bet dauguma žmonių, net nesusimąsto kiek baimių rūšių jie turi, su kuriomis gyvena ir kartais jausdami kažkokį nepaaiškinamą nerimą vienoje ar kitoje situacijoje, tiesiog nesusimąsto, kad tai gali būti viena iš jo baimių rūšių.
 

 


Ar mums reikalingos baimės? Norėtųsi atsakyti ne, bet… Taip, tai mūsų instinktas Nr. 1, kuris apsaugos nuo pavojaus, jos net būtinos mūsų egzistencijai. O kaip gi su kitomis baimėmis, kiek jos žalingos mums, mūsų siekiams, tikslams, mūsų norams, gyvenimui? Surašykite visas savo baimes ir šalia parašykite, kokius jausmus jos sukelia jums. Ar tik nesmagumą, ar kelia stiprų nerimą, kad toliau žinotumėte, ką su jomis daryti ir kaip išmokti kontroliuoti. Jei tik baimė jums trukdo gyventi, dėkite visas pastangas, apie įveikimo metodus sužinoti kuo daugiau, tam, kad jaustumėte ir gyventumėte pilnavertį gyvenimą.
Kuo daugiau tyrinėsite baimes, tuo labiau suprasite, kad bijoti, nerimauti yra visiškai normalu. Baimė skatina veikti, tai tarsi variklis, kuris skatina pranašumo darbe, santykiuose, važiuojant automobiliu. Juk baimė, nerimas, stresas (jeigu jie yra trumpalaikiai ir tik reikiamose situacijose) priverčia atrasti, numatyti strategijas darbe, numatyti kaip įveikti sunkumus užduotyse, iššūkiuose. Ir net jeigu nebūtų baimės, ar mes jaustumėme tą malonumą įveikus kliūtį?
 
Keletas baimių, kaip jos atpažįstamos, kaip atsiranda ir patarimai kaip jas įveikti.
 
 
BAIMĖ, KAD NEPASISEKS. Iš tiesų ši baimė yra labai stipriai paplitusi ir ją jaučia daugybė žmonių. Dažniausiai bijomasi, kad laiku kažko neatliksi, kažkokios užduoties neįveiksi, ar sugadinsi santykius, ar padarysi blogai kažką, ar nesugebėsi būti gera mama, nepasiseks būti lyderiu ar geru vadovu, žmona ir pan. Dėl tos baimės žmones kamuoja nerimas, įtampa, neryžtingumas, netgi pablogėja bendravimo kokybė, ypatingai kai jaučiamas spaudimas iš artimiausios aplinkos.
Ši baimė gali atsirasti vaikystėje, kuomet iš vaiko buvo reikalaujamas visiškas tobulumas, tobulumas visose sferose ir ne vaikui pakeliamo krūvio, reikalavimų. Dažniausiai būdavo vietoj pagyrimo pasijuokiama, vietoj to, kad būtų pagirtas už kaip kokius laimėjimus, pasisekimus. Yra net žmonių, kurie baiminasi, kad viską daro ne taip. O moksliniai tyrimai rodo, kad nesėkmė, jeigu ji ją sugebam priimti pozityviai, tai ji iš tiesų veda tik link sėkmės. Ir priešingai, tiems kuriems sėkmė ateina iš karto, iš pirmo karto – tai mažina žmogaus kūrybiškumą.
Visas baimes galima įveikti, jos įgytos ir tik baimė vorams ir gyvatėms yra įgimta.

Galite pasinaudoti šiais patarimais:
 1. Turite mokytis, kaip įgyti daugiau patirties ir pasitikėjimo savimi.
 2. Išsiaiškinkite tiksliai ko tikrai bijote, ar nesėkmės ar vis tik kažko kito.
 3. Jeigu nuolatos galvojate, ką pagalvos kiti, jei jums nepasiseks, tuomet gerai pagalvokite apie savo AŠ ir kiek savimi pasitikite.
 4. Paverskite baimę stimulu, kad geriau paruošti darbus, užsibrėžtą tikslą.
 5. O gal per daug reikalaujate iš savęs?
 6. Neleiskite, kad nesėkmės sužlugdytų jūsų siekius.
 7. Apskritai nesėkmes retai patiria daug dirbantys ir kantrybės nestokojantys žmonės.
 8. Ir labai svarbu suprasti, kad ištikus nesėkmei, gailėtis reikėtų tik tada, jeigu nieko iš to nepasimokytumėte.
Kaip sakė Henris Fordas „Nesėkmė – tai dar viena galimybė, pasimokius iš klaidos, pradėti iš naujo.“
 
BAIMĖ TO, KĄ KITI APIE JUS PAGALVOS. Daug žmonių labai jaudinasi dėl to, ką kiti apie juos pagalvos, kaip įvertins jų darbą, ką pagalvos kaip jie atrodo, kaip kalba ir bijo kitiems pasirodyti nevisaverčiai. Ši baimė, gali stabdyti tikslus, siekius, trukdyti darbui, nepradėti įgyvendinti savo svajones. Šiai baimei priskiriama ir tai, kad bijoma būti stebimais kitų žmonių. Kartais manoma, kad ši baimė yra perdėta, bet tai nėra ir gali būti, kad ši baimė gali nuvesti iki neapsakomų aukštumų, bus paskata siekti didelių laimėjimų.
Ši baimė yra labai natūrali. Mes gyvename socialinį pasaulį ir mums rūpi kaip mes atrodome, ir kaip į mus reaguoja žmonės. Svarbu, kad noras patikti žmonėms nebūtų perdėtas. Kaip teigia mokslininkai, žmonės kurie nori padaryti labai gerą įspūdį apie save, dažniausiai vaikystėje yra patyrę nepakankamai meilės. Ši baimė skatina žmones siekti geresnių rezultatų, noro tobulėti, mokytis, išmokti. Tai didžiulė paskata realizuoti savo tikslus, svajones, vizijas, nuolat augti kaip asmenybei, didžiuotis savimi.

Keli patarimai, kaip įveikti šią baimę:
 1. Priimkite savo autoriteto, viršininko nuomonę, ji gali būti svarbi, bet visų kitų žmonių ar ji yra reikšminga?
 2. Tai ko bijote, ką kiti apie jus galvoja veikia jūsų nervų sistemą, kuomet ji reaguoja kaip į fizinę grėsmę ir sukelia nerimą ir įtampą, ir jums to reikia.
 3. Jeigu tokia svarbi kitų nuomonė, pabandykite išsiaiškinti priežastis kodėl. Kokios nuostatos, kokios priežastys, gal norite pasirodyti prieš kažką geresni. O gal norite atkeršyti kažkam už savo nesėkmes, kurias kažkada patyrėte. Dažnai būna pasakymas „aš jums parodysiu ką galiu“ – atneša neįtikėtinų rezultatų ir pasiekimų.
 4. Nesijaudinkite dėl savo klaidų, visi klysta. Pasimokykite iš jų.
 5. Paklauskite savęs: „Kieno norus pildau, savo ar kitų žmonių“
 6. Visada bus žmonių, kuriems jus nepatiksite.
 7. Jūs jaudinatės dėl žmonių, ką jie apie jus pagalvos, bet kuomet jus būsite jiems neįdomus ir nereikalingas, jie apie jus net neprisimins.
 8. Stiprinkite savąjį AŠ. Jeigu norite kažkam padaryti įspūdi, ruoškitės, bet neteikite labai daug vilčių. Taip sumažinsite nervinę įtampą.
 
BAIMĖ SAKYTI KALBĄ VIEŠAI. Atsiminkite, kad sakant kalbą auditorijai, jai visai nesvarbu jaudinatės ar ne, jai labai svarbu išgirsti ką nors naudingo ir vertingo. Todėl gerai apgalvokite kabą, kad ji dominuotų visą tą laiką.
Dažnai jaučiant šią baimę džiūna burna, drėksta delnai. Ir kartais žmonės šalinasi net žmonių susiėjimų bijodami kažką padaryti ne taip. Taip jau sudėliojo evoliucija, kad žmonės pasidarė labai jautrūs, drovūs ir kalbėti viešai bijo kaip mirties. Pagal statistikas beveik visi žmonės bijo viešo kalbėjimo. Ypatingai esant pirmai kalbai, jeigu atsakoma kritika, dažniausiai jaučiamas nusivylimas, pažeminimas.

Keli patarimai, kaip įveikti šią baimę:
 1. Pratintis kalbėti grupėms, susirinkimuose
 2. Gerai pasiruoškite, ką norite ištransliuoti. Kuomet 100 proc žinosite ką kalbate, jausitės saugesni ir stipresni.
 3. Nežvelkite kaip į grėsmę, stenkitės mažiau galvoti apie kalbėjimą, o daugiau apie turinį.
 4. Viešas kalbėjimas ne pasirodymas, o turinio, informacijos pateikimas.
 5. Įsisąmoninkite – kad auditorijai, mažai ar didelei, reikia tik jūsų INFORMACIJOS.
 6. Užsirašykite kalbą ir ją turėkite visada šalia. Nepasimesite, jeigu kažką pamiršite, turėsite aiškią koncepciją.
 7. Kai ateina jūsų laikas, giliai įkvėpkite, galvokite, ne kaip atrodote, o ką kalbėsite, ką darysite scenoje.
 8. Pradėkite kalbą nuo humoro, jis atpalaiduos ir jus, ir klausytoją.
 9. Jeigu norite būti profesionalu, užsirašykite į oratorių kursus. Nebijokite jo metu kritikos ir kuo daugiau nuomonių išgirsite apie savo kalbas, tuo didesni profesionalai tapsite.
 
Parengta pagal  M. Clarkson „Kaip įveikti baimes“
Šaltinis Santuoka.lt
Atgal
2

  
Susiję straipsniai
Vestuviniai žiedai – ką simbolizuoja jų puošyba?

Vestuviniai žiedai – ką simbolizuoja jų puošyba?

Be ko neapsieina laiminga santuoka?

Be ko neapsieina laiminga santuoka?

Kodėl santykiai tarp dviejų žmonių išyra arba kaip iš „mes“ tampama „aš“

Kodėl santykiai tarp dviejų žmonių išyra arba kaip iš „mes“ tampama „aš“

Banner