Banner

Psichologiniai efektai — kaip jie veikia žmogų? (I dalis)

Psichologiniai efektai — kaip jie veikia žmogų? (I dalis)
Mus veikiantys efektai gali būti kelių tipų: pažinimo, įpročių, emociniai, psichologiniai ir elgesio. Kiekvienas iš jų gali daryti įtaką mums, mūsų gyvenimui ir, deja, tikrai ne visuomet ji bus teigiama. Būtent dėl to atpažinti juos — be galo svarbu, kadangi tik tuomet mokėsime tinkamai reaguoti tam tikroje iškilusioje situacijoje. Tad, kad tai padaryti būtų lengviau, šiame straipsnyje apžvelgsime psichologinius efektus ir išsiaiškinsime, kaip jie veikia žmogų.
 
Barnumo (Forerio) efektas
Greičiausiai ne kartą esate susidūrę su situacija, kuomet Jūs ar Jūsų artimas žmogus tam tikrus teiginius apie save, savo asmenybę įvertina kaip labai tikslius, nors jie tiktų didelei daliai žmonių. Visas šis reiškinys yra vadinamas Barnumo arba Forerio efektu. Būtent jis paaiškina, kodėl tam tikri žmonės tiki astrologija, pranašystėmis, būrimu, numerologija ir kitais panašiais dalykais. Nors dažnai tokie asmenybės įvertinimai nėra tikslūs ir tuo labiau atitinkantys realybę, tačiau vis tiek atsiranda žmonių ratas, kuris tiki ir yra patenkintas gauta informacija. Be to, labai įdomu ir tai, jog atlikus mokslinius tyrimus, buvo pastebėta, kad minėtas įvertinimų „tikslumas“ gali priklausyti nuo kelių aplinkybių: kai asmuo tiki, jog įvertinimas yra skirtas būtent jam; kai įvertinime galima išgirsti daugiausiai teigiamą informaciją; kai vertintojas yra autoritetas tiriamajam. Ne paslaptis, jog būtent toks efektas yra naudojamas ir horoskopuose.
 
 
Liudininko efektas
Tai reiškinys, kuris gali būti apibūdinamas atsakomybės pasidalinimu. Ką tai reiškia? Ogi tarkime, jei vietoje, kurioje yra ganėtinai daug žmonių, atsitinka nelaimingas atsitikimas, tai tikrai nereiškia, jog nukentėjusiam žmogui kažkas iš minios padės greičiau nei tuomet, kai toje pačioje vietoje bus daug mažiau žmonių. Iš tikrųjų kuo daugiau žmonių aplinkui, tuo mažesnė tikimybė, jog kitas sulauks skubios pagalbos. Taip yra dėl to, nes aplinkui esant gausiai miniai, žmogus, pamatęs situaciją, kurioje reikia pagalbos, ima galvoti, kad padės kas nors kitas, nors tai tikrai ne visuomet yra tiesa. Taip pat dažnai būna ir taip, jog žmogus, matydamas, jog niekas nesiima jokių veiksmų, neprieina prie atsidūrusio nelaimėje, jis taip pat elgsis identiškai. Dėl šios priežasties labai svarbu tokioje situacijoje nelaukti, kol padės kažkas kitas, o tiesiog tai padaryti pačiam. Galbūt Jūsų skambutis bus dešimtas, o gal tik pirmas — apie tai tikrai verta susimąstyti.
 
Jorkso — Dodsono dėsnis
Šis dėsnis bando paaiškinti tai, jog geriausi rezultatai yra pasiekiami, esant tam tikram motyvacijos lygiui, ir tikrai ne pačiam aukščiausiam. Reikia turėti omenyje, jog aukšta motyvacija savaime tikrai nereiškia aukšto rezultato. Tikslingai, ramiai einant tikslo link dažnai yra patiriama didesnė sėkmė nei tuomet, kai jo yra siekiama skubant ir itin veržliai. Be to, laba svarbu, jog užsibrėžta užduotis būtų nei per lengva, nei per sunki, kadangi kuo sunkesnė ji, tuo žemesnis bus mūsų optimalios motyvacijos lygmuo. Tad, prieš imdamiesi naujo projekto, būtinai apgalvokite visa tai.
 
Irvino efektas
Irvino efektas apibūdinamas tuo, jog žmogus yra labiau linkęs įsivaizduoti, kad jis gyvenime nesusidurs su nesėkmėmis ar nelaimėmis. Toks požiūris neleidžia tinkamai priimti sprendimų bei pamatyti realaus bendro vaizdo. Irvino efektas gali pasireikšti tiek finansiniuose reikaluose, kai žmogus neatsideda nė kiek pinigų juodai dienai, tiek ir santykiuose, kai daugelį metų yra kenčiama, pervertinama situacija bei galvojama, jog antra pusė pasikeis, nors tai tikrai neįvyks. Atsidūrus tokiame etape, labai svarbu tikėti savimi ir likti sąmoningiems.
 
 
Daktaro Fokso efektas
Įprastai Daktaro Fokso efektas yra naudojamas tada, kai norima parduoti seminarus, mokymus, bei greitai pasipelnyti. Lektorius, perteikiantis visą informaciją, gali neturėti jokių reikiamų žinių ar išsilavinimo, tačiau jei jis tai darys įtaigiai, turės gerą iškalbą bei išvaizdą, vis sukurta iliuzija bus nesunkiai parduodama. Klausytojai dažnai iš anksto susidaro vaizdą, jog kalbėtojas yra autoritetas, todėl juo ima pasitikėti. Apibendrinant, žmonės apgaunami gali būti šiais elementais: išvaizda, kūno kalba, pasitikėjimu savimi, humoro jausmu, gebėjimu žongliruoti „kodiniais žodžiais“ ir terminais, charizma bei ekstraversija. Norėdami apsisaugoti nuo tokių žmonių ir tokių „mokymų“, turite aštriai mąstyti. Pavyzdžiui, vienas iš pirmųjų ženklų, rodančių, jog kažkas ne taip, gali būti tai, jog lektorius Jums siūlo sprendimą, kuris akimirksniu išspręs visas problemas ar leis pasiekti visus tikslus. Taip pat vertėtų pasidomėti ir kalbančiojo pasiekimais, išsilavinimu.
 
Efektas piniginių ženklų vertingumo
Galbūt esate pastebėję, jog tais atvejais, kai piniginėje turime 100 eurų kupiūrą, ją išleisime ne taip greitai nei tai padarome, kai tą pačią sumą turime smulkiomis kupiūromis. Stambią kupiūrą išleisti kur kas labiau gaila nei 20 eurų. Tas pats galioja ir atsiskaitymui kortele, kadangi neturint pinigų rankoje, nėra jaučiamas jų praradimas ir taip yra išleidžiama daugiau.
 
Kontrasto efektas
Kontrasto efektą galima apibūdinti taip — kuomet po gero, malonaus įvykio gyvenime iškart seka vidutinis, jis mums pradeda atrodyti kaip labai blogas, nes susidaro gana didelis kontrastas tarp šių dviejų dalykų. Kontrasto efektas gali būti pastebimas tiek vertinant žmogaus išvaizdą, tiek vykdant darbuotojų atranką ir kita.
Taigi, tikimės, jog žinant kiekvieną iš šių efektų, bus daug lengviau juos pastebėti kasdienybėje bei atitinkamoje situacijoje sureaguoti sąmoningai ir tinkamai.
 
Šaltinis Santuoka.lt
Atgal
0

  
Susiję straipsniai
Ketinate pasipiršti? Būdai, kaip ir kur tai padaryti

Ketinate pasipiršti? Būdai, kaip ir kur tai padaryti

Savigarba — raktas į asmeninę sėkmę

Savigarba — raktas į asmeninę sėkmę

Kaip aš save vertinu — kaip tai atpažinti?

Kaip aš save vertinu — kaip tai atpažinti?

Banner