Banner

Savigarba — raktas į asmeninę sėkmę

Savigarba — raktas į asmeninę sėkmę
Savigarba arba kitaip savivertė yra labai svarbi kiekvienam iš mūsų. Tinkamai save vertinant, galima lengviau ir greičiau pasiekti užsibrėžtų tikslų, svajonių, atsiranda didesnė motyvacija bei pagerėja pati gyvenimo kokybė. Norint tai pasiekti, yra būtina gerai save pažinti, suvokti įvairius savo asmenybės bruožus ir gebėjimus. Tad, šiame straipsnyje giliau pažvelgsime, kas apskritai yra ta savigarba bei kokią reikšmę ji vaidina mūsų gyvenime.
 
Kas yra savigarba?
Kaip jau buvo galima suprasti, savigarba yra be galo svarbi, norint suprasti, kas apskritai mes esame. Būtent ji padeda įsivertinti save ir būti tokiems, kokie iš prigimties esame. Negana to, savigarba vaidina svarbų vaidmenį ir santykyje su kitais, aplinkiniais žmonėmis, kadangi meilės kitam galime perduoti tik tiek, kiek mylime patys save. Dėl šios priežasties, žmogus, nuvertinantis save ir prastai apie save galvojantis, ne tik nesugeba palaikyti tokių santykių su aplinkiniais, kokių norėtų, bet ir galiausiai yra apimamas vienišumo, atskirties jausmo, kartais net gali pasinerti ir į depresiją. Bendrai tariant, savigarbą būtų galima apibūdinti kaip pagarbą sau, pasitikėjimą savimi ir savo jausmais.
 
 
Kaip atrasti savigarbą?
Geriausias būdas padidinti savo savigarbą — tobulėti tam tikroje, Jums patinkančioje veikloje. Nesvarbu, kas tai bebūtų, ar koks nors ilgai Jus dominantis hobis, ar profesinė sritis, keliant savo kompetencijos lygį ir įgyjant naujų žinių, automatiškai didėja ir savigarba. Tokiu būdu Jūs geriausiai galėsite įvertinti save ir geriausiai žinosite, kokia yra Jūsų vertė. Tikrai neretai pasitaiko tokių atvejų, kai aplinkiniams tam tikras žmogus atrodo labai aukštos savigarbos, nors iš tiesų viduje jis jaučiasi prastai, save nuvertina. Visiškai taip pat gali būti ir atvirkščiai — išorėje žmogus gali transliuoti nepasitikėjimą savimi, tačiau iš tiesų turėti aukštą savivertę.
 
 
Aplinkinių įtaka mūsų savigarbai
Sakyti, jog aplinkiniai negali daryti jokios įtakos mūsų savivertei, savigarbai tikrai būtų klaidinga. Tačiau tai, kokia įtaka yra daroma, labai priklauso nuo pačios situacijos. Pavyzdžiui, tais atvejais, kuomet mūsų darbas, pastangos ar kažkas kito, yra kritikuojama ir vertinama žmogaus, neturinčio kompetencijos, žinių apie atitinkamą sritį tiek, kiek mes, galime iš karto suprasti, jog tie vertinimai nėra teisingi ir neatspindi realybės. Suvokdami, jog žinome daugiau nei tas, kuris kritikuoja, mūsų savivertė ne nukrenta, o kaip tik pakyla. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu turėti omenyje, kas Jus vertina. Dažnai žmonės, kritikuodami kitus, bando pakelti savo savivertę, kadangi įprastai jaučiasi silpnesni, prastesni už žmogų, kurį neigiamai vertina. Tokiais komentarais nereikėtų tikėti, o tuo labiau neimti jų giliai į širdį, nes Jūs tam žmogui tampate tik įrankiu, padedančiu jaustis geriau. Norint, jog mūsų savigarba augtų, labai svarbu aiškiai save suvokti viduje ir pažinti.
 
Gero savęs vertinimo išsaugojimas — kaip tai padaryti ir ar jis pavojingas?
Žmogus gerą savęs vertinimą paprastai išsaugo lygindamas save su kitais, aplinkiniais žmonėmis.
Tai galima suskirstyti į kelias atskiras grupes:
* Savęs lyginimas su kitais, blogesniais — kažką atlikus, save palyginame su blogiau darbą atlikusiu žmogumi ir tuomet pasijaučiame geriau.
* Savęs lyginimas su vidutiniu žmogumi — kada save vertiname kiek geriau nei vidutinį žmogų.
* Įsivaizduojamas vienodas efektas — padarę blogą darbą, pagalvojame, jog ir kiti taip elgiasi, todėl tame nematome nieko netinkamo, taip pasikeldami savivertę.
* Įsivaizduojamas išskirtinumo efektas — žmogus galvoja, jog jo elgesys ar tam tikri talentai yra išskirtiniai, kas sustiprina jį ir padeda geriau jaustis.
 
Kiekvienas iš šių savęs vertinimų žmogui gali būti iš tiesų pavojingas dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tai gali apsunkinti bendravimą su kitais žmonėmis, kadangi vertindamas save itin gerai žmogus gali susidurti su situacija, kuomet jo lūkesčiai bus nepateisinti. Tarkime, žmogus galvoja, jog jis itin sunkiai ir gerai dirba, yra be galo naudingas darbo vietoje, tačiau negavęs už tai tokio atlygio, kokio tikėjosi, nusivils. Kita priežastis — žmogus tampa per dideliu optimistu, todėl nesiima tam tikrų apsisaugojimo priemonių, kurios turėtų teigiamos įtakos ateityje, pavyzdžiui, dažnai tai liečia mūsų sveikatą.
 
Savęs vertinimas — pagal ką mes save vertiname ir kas daro įtaką savivertės lygiui?
Apskritai savęs vertinimas gali būti sąmoningas arba nesąmoningas. Pirmuoju atveju mes gebame suvokti tam tikrą informaciją apie save, o antruoju — nesugebame. Save vertinti galime pagal protą, moralines, fizines savybes bei pagal realų elgesį. Savivertė pradeda formuotis dar tada, kai žmogus yra vaikas, o tam įtaką daro paties vaiko mąstymas, patirtos ligos ar traumos, aplinkinių reakcijos, bendravimo patirtis su šeima ar draugais, visuomenė, kultūra arba net religija. Savivertė gali padidėti, sumažėti arba atitikti tikrovę, priklausomai nuo to, koks buvo mūsų auklėjimas vaikystėje, ar lyginame save su kitais ir kaip tai darome, ar į tam tikrą sritį dedame nemažai pastangų, tačiau vis tiek gauname prastą rezultatą, bei kokį gauname vertinimą iš aplinkinių žmonių. Visa tai gali stipriai paveikti mūsų savęs vertinimą, todėl labai svarbu gerai save pažinti ir išsiaiškinti, kokie veiksniai paveikia mus ir ar jie tikrai atitinka realybę.
 
Šaltinis Santuoka.lt
Atgal
0

  
Susiję straipsniai
Kaip nugalėti stresą vestuvių dieną?

Kaip nugalėti stresą vestuvių dieną?

Esi nepatenkinta savo  santykiais su vyru, draugu, sugyventiniu?

Esi nepatenkinta savo santykiais su vyru, draugu, sugyventiniu?

Banner